Jak dbać o odzież skórzaną – praktyczne porady

Bez wątpienia skóra jest jednym z najtrwalszych materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży i obuwia. Nie oznacza to, że jest w stanie przetrzymać wszystko czemu ją poddamy. Bez odpowiedniego podejścia nie będziemy w stanie maksymalnie wykorzystać jej potencjału. Odpowiednia pielęgnacja minimalizuje ryzyko ingerencji w strukturę skóry a tym samym jej niszczenia. Co robić, żeby Twoja kurtka skórzana służyła Ci przez wiele lat? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

Skrajne temperatury oraz zmiany pogodowe mają zły wpływ na skórę naturalną. Jeżeli będziemy regularnie poddawać naszą kurtkę działaniom wody, śniegu, mrozu, promieni słonecznych – po pewnym czasie straci ona pierwotny wygląd. Jest to rzecz naturalna. Dlatego warto regularnie ją impregnować i być w tym konsekwentnym. Na rynku dostępnych mamy wiele produktów służących do ochrony produktów skórzanych. Impregnaty w aerozolu, tłuszcze, oleje do skór czy Oil Protectory. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się przy produktach rzadziej używanych. Przed zakupem warto zasięgnąć porady sprzedawcy, który fachowo pomoże dobrać odpowiedni preparat.  

Sposób w jaki czyścimy naszą kurtkę skórzaną, również ma wpływ na wygląd i długość jej życia. Należy ją czyścić przy użyciu wilgotnej tkaniny, delikatnie z niezbyt mocnym naciskiem. Zdecydowanie odradza się używania odplamiaczy i substancji czyszczących. Mogą doprowadzić do odbarwienia materiału. Musimy również pamiętać, że znaczne przemoczenie skóry może negatywnie wpłynąć na fason naszej kurtki. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, należy wysuszenie ją w temperaturze pokojowej z dala od grzejników. Na oczyszczoną odzież można nałożyć trochę pasty lub kremu do skóry naturalnej i delikatnie polerować miękką tkaniną.

Odzież skórzaną należy w odpowiedni sposób przechowywać. Wieszamy na wieszaku, który zapobiega odkształceniu lub zdeformowaniu. Jeżeli odkładamy naszą kurtkę na dłuższy okres, najlepiej nałożyć na nią płócienną torbę lub worek, który ochroni kurtkę przed kurzem i jednocześnie umożliwi jej oddychanie.

Ważną kwestią jest również unikanie otarć. Mimo tego, że skóra naturalna jest wytrzymała, ma delikatną strukturę. Kobiety powinny unikać noszenia toreb, co może prowadzić do ocierania podczas chodzenia. To samo dotyczy oczywiście facetów, którzy coraz częściej decydują się na torby naramienne. Nie oznacza to, że powinniśmy popadać w skrajności i unikać jakiegokolwiek kontaktu z nasza kurtką skórzaną. Po prostu warto mieć to na uwadze i podchodzić do tej kwestii racjonalnie.

Stosując się do powyższych zaleceń sprawicie, że kurtka skórzana przez długie lata będzie robiła olśniewające wrażenie. W ten sposób Wasza ramoneska wygra walkę z czasem a Wy będziecie cieszyć się jej pięknem przez następne kilka lat.

A Wy jak dbacie o swoje kurtki skórzane?