Jak rozpoznać skórę naturalną – 6 sposobów

Skóra naturalna wykorzystywana była, jest będzie w wielu gałęziach gospodarki. Począwszy od przemysłu meblarskiego przez samochodowy aż po branżę modową. Duże, skórzane kanapy w salonie, ekskluzywne wykończenia wnętrz aut, skórzane kurtki czy inne elementy garderoby. Skóra naturalna, ze względu na swoje właściwości, podnosi jakość każdego produktu. Pomimo ekotrendów, bardzo ciężko będzie uciec o wysokiej jakości tworzywa jakim jest skóra naturalna. Niestety rynek zalewają produkty wykonane z tworzyw skóropodobnych, które coraz trudniej odróżnić. Oto 5 prostych sposobów na identyfikację skóry naturalnej.

Pierwszym i najbardziej logicznym sposobem jest sprawdzenie metki. Należy odszukać charakterystycznego symbolu skóry, który każdy z nas na pewno widział. Składa się z 6 rogów, dwa po bokach, po jednym na górze i dole. Towarzyszy mu najczęściej napis: real leather, guinea leather, 100% leather itd. Możemy wtedy być pewni (choć nie zawsze), że produkt został wykonany ze skóry naturalnej.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie jednego z naszych zmysłów, czyli dotknięcie powierzchni skóry. Skóra naturalna jest miękka, przyjemna w dotyku i przede wszystkim ciepła. W przypadku skóry sztucznej, wrażenie są zupełnie inne. Jest bardziej plastikowa, gumowa i wyraźnie czuć w niej brak naturalności. Bardzo często bywa giętka i bardziej gładka od skóry naturalnej.

Idąc za ciosem, kolejny sposób również bazuje na naszym zmyśle. Tym razem będzie to węch. Jeżeli mieliście okazję testować zapach skóry naturalnej, doskonale wiecie, że jest on bardzo charakterystyczny. Pomimo tego, że obecne zaawansowanie technologiczne pozwala uzyskać zapach zbliżony, osoba doświadczona zawsze będzie w stanie znaleźć różnicę. Pomimo to, w przypadku większości produktów skóropodobnych odczuwalna jest woń “plastiku”.

Kolejnym sposobem na odróżnienie skóry naturalnej od sztucznych podróbek, jest przyjrzenie się wierzchniej strukturze skóry. Jeżeli dobrze przeanalizujemy teksturę skóry będziemy w stanie określić jej prawdziwość. W przypadku omawianego tworzywa naturalnego widać nieregularnie występujące pory. Skóra posiada również charakterystyczne załamania, które są rzeczą naturalną. Nie jest idealna. Odwrotnie bywa w przypadku skóry sztucznej. Rowki są ustrukturyzowane w pewien schemat a sama powierzchnia wygląda perfekcyjnie.

Piąte rozwiązanie nie zawsze będzie możliwe do wykonania, ponieważ nie zawsze mamy możliwość sprawdzenia krawędzi produktu. Jeżeli tak się zdarzy, warto przyjrzeć się przekrojowi materiału. Skóra naturalna ma jednolitą warstwę i charakterystyczny meszek pod spodem. W przypadku tworzyw sztucznych bardzo często widać różnicę między wierzchnią częścią a wypełnieniem. Rysuje się wyraźna granica.

Ostatnim sposobem jest próba wody. Wylewając kroplę wody na skórę naturalną, możemy dostrzec, że wsiąka ona w strukturę i zostawia mokrą plamkę. Dzieje się tak z uwagi na wyżej wspomniane pory, oraz to, że skóra oddycha. Natomiast w przypadku sztucznych tworów, kropla ześlizgnie się po powierzchni.

Należy pamiętać, że powyższe sposoby są poradami, które mogą pomóc w identyfikacji skóry naturalnej, ale nie muszą. Są to ogólnie przyjęte zasady, które w skrajnych przypadkach mogą zawieść. Dzieję się tak z uwagi na postęp technologiczny, który pozwala na coraz dokładniejsze wytwarzanie materiału skóropodobnego. Pomimo tego, jej trwałość nie da się podrobić. Dlatego warto dokonywać zakupów ze sprawdzonych źródeł.